Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. IV/443-art.14O.p/26/29/05, Urząd Skarbowy w Nowej Soli, sygn. IV/443-art.14O.p/26/29/05
Czy faktura VAT za użytkowanie wieczyste, w której kwota opłaty określona umową została potraktowana jako kwota netto jest prawidłowa i daje podstawę do odliczenia podatku VAT?
W dniu 30.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli złożone zostało przez zapytanie, czy jednostronna zmiana umowy dotyczącej opłaty za użytkowanie wieczyste jest prawnie skuteczna. W dniu 28.04.2005 r. Podatnik złożył uzupełnienie wniosku, w którym jednocześnie precyzuje zapytanie, czy wystawiona faktura za użytkowanie wieczyste jest prawidłowa i daje prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy też należy wystawić fakturę korygującą. Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka i Gmina jako strony umowy cywilnoprawnej zawartej w formie aktu notarialnego określiły opłatę roczną za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych na kwotę 17.880 zł Następnie sprzedawca - Gmina wystawił fakturę VAT, w której do dotychczasowej opłaty w wysokości 17.880 zł doliczył podatek od towarów i usług w wysokości 22 %. Jednocześnie Strona podaje, że nie była przeprowadzana aktualizacja wartości gruntu, która mogłaby być podstawą do zmiany wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste. Na tle takich okoliczności faktycznych Strona formułuje stanowisko, zgodnie z którym naruszone zostały postanowienia umowy o przekazaniu gruntu w użytkowanie wieczyste zawarte w akcie notarialnym. Jednostronna zmiana umowy nie jest prawnie skuteczna, w związku z czym Spółka nie może pomniejszyć podatku naliczonego z faktury VAT potwierdzajacych ten stan rzeczy. Zdaniem Spółki w niniejszym przypadku należy wystawić fakturę korygującą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right