Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.06.2005, sygn. PD415/1/31/2/05, Urząd Skarbowy w Polkowicach, sygn. PD415/1/31/2/05

Co należy rozumieć pod pojęciem "suma dochodów z lat poprzedzających rok podatkowy? Czy jest to dochód podatkowy za lata ubiegłe, czyli suma przychodów pomniejszona o koszty uzyskania przychodów, czy znaczy to, że bieżąca deklaracja powinna być kontynuacją deklaracji złożonej za poprzedni rok podatkowy, czy może dochód księgowy?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2005 r., który wpłynął w dniu 20.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nie jest prawidłowe.UZASADNIENIEW dniu 20.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Polkowicach wpłynął wniosek, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny:Organizacja oprócz składek członkowskich, darowizn pieniężnych wykazuje dotację od jednostki samorządu terytorialnego, której wydatki nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Organizacja złożyła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie na podstawie art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.W art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest m. in. napisane, że w składanych deklaracjach podatnicy są zobowiązani do wykazania sumy dochodów, w tym także z lat poprzedzających rok podatkowy, przeznaczonych a niewydatkowanych do końca okresu, za który składana jest deklaracja.Składając deklarację CIT-8 za cały rok podatkowy w poz. 25 "przychody ze źródeł położonych na terytorium RP" należy wykazać przychód roku, za który jest sporządzana deklaracja oraz sumę dochodów z lat poprzedzających rok podatkowy.Na tle opisanego stanu faktycznego Podatnik pyta:Co powinien rozumieć pod pojęciem "suma dochodów z lat poprzedzających rok podatkowy? Czy jest to dochód podatkowy za lata ubiegłe, czyli suma przychodów pomniejszona o koszty uzyskania przychodów, czyli bieżąca deklaracja powinna być kontynuacją deklaracji złożonej za poprzedni rok podatkowy, czy może dochód księgowy?Jednocześnie w treści zapytania zostało zajęte stanowisko w sprawie, że pod pojęciem "suma dochodów z lat poprzedzających" rozsądniej byłoby wykazać dochód bardziej realnie, czyli księgowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00