Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.06.2005, sygn. PDI-415/1/59/BK/11/05, Urząd Skarbowy w Lubinie, sygn. PDI-415/1/59/BK/11/05
Czy stanowi koszt uzyskania przychodów wynagrodzenie wypłacane przez jednostkę żonie wspólnika spółki jawnej oraz świadczenia związane ze stosunkiem pracy zatrudnionej żony tj. ekwiwalent za pranie odzieży, szkolenia bhp, koszty wstępnych i profilaktycznych badań lekarskich oraz ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez spółkę ?
P O S T A N O W I E N I ENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko wspólników spółki jawnej - przedstawione we wniosku z dnia 04.04.2005 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 05.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłacanego przez jednostkę żonie wspólnika spółki jawnej oraz świadczeń związanych ze stosunkiem pracy zatrudnionej żony wspólnika spółki jawnej tj. ekwiwalentu za pranie odzieży, szkolenia bhp, kosztów wstępnych i profilaktycznych badań lekarskich oraz ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez spółkę jawną jest prawidłowe. U Z A S A D N I E N I E W dniu 05.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Spółka jawna z dniem 01.12.2004 r. zawarła umowę o pracę z żoną jednego z dwóch wspólników spółki jawnej, w której określono ryczałtową wartość wynagrodzenia miesięcznego na kwotę 891,00 zł. Powyższe wynagrodzenie, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) spółka jawna nie uznała za koszt uzyskania przychodów. Natomiast wszelkie świadczenia związane z powyższym stosunkiem pracy, np. ekwiwalent za pranie odzieży, szkolenie bhp, koszt wstępnych i profilaktycznych badań lekarskich oraz ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez spółkę uznano za koszt uzyskania przychodu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right