Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.01.2005, sygn. PD/415-20/2004, Urząd Skarbowy w Jaworze, sygn. PD/415-20/2004

Czy należności wypłacone przez osobę fizyczną będącą przedsiębiorcą na rzecz zagranicznej osoby prawnej z tytułu opłat licencyjnych podlegają ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych czy od osób prawnych ?

Pytanie podatnika

"Jesteśmy producentem opakowań z kartonu. Opakowania sprzedajemy odbiorcy krajowemu, któremu one służą do pakowania w nie swoich wyrobów. Wyroby te są wysyłane do Niemiec. W Niemczech opakowania podlegają recyklingowi. Istnieją tam organizacje, zajmujące się usuwaniem i ponownym wykorzystaniem opakowań transportowych. Należy wybrać organizację, która się tym zajmuje. W tym celu trzeba zawrzeć umowę na korzystanie z jej znaku, który umieszcza się na opakowaniu. Zgoda na korzystanie ze znaku jest płatna. Organizacja wystawia nam fakturę. W naszym przypadku odpłatność wynosi 200 euro rocznie. Wątpliwości nasze wiążą się z treścią art. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych". Na tle takich okoliczności faktycznych wnoszący zapytanie formułuje stanowisko, iż używanie znaku Organizacji nie jest korzystaniem z prawa do znaku towarowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 tego artykułu ustawy. Według pytającego: ustawę "znak towarowy" należy rozumieć w znaczeniu, jakie im nadaje prawo własności finansowej. Zdaniem podatnika, treść tego przepisu jest podobna do treści art. 12 ust. 2 umowy pomiędzy PRL a RFN z dnia 18.12.1972 r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku - i ta umowa międzynarodowa także nie ma w tej sprawie zastosowania.Według pytającego, umowa z Organizacją nie jest podobna, co do charakteru, do żadnego ze świadczeń niematerialnych wymienionych w ust. 1 pkt 5 tego artykułu ustawy, a więc zapis ten nie ma tu zastosowania. Wyszczególnione w tym przepisie świadczenie niematerialne nie mają odpowiednika w umowie międzypaństwowej co oznacza, że do świadczeń określonych w tym przepisie, umowa międzypaństwowa nie ma również zastosowania".Podatnik uważa, że umowa z Organizacją nie podlega przepisom art. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego wyrażone w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00