Interpretacja
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.11.2005, sygn. P1-D-4117/A/01/05, Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile, sygn. P1-D-4117/A/01/05
Czy podatnik ma prawo ustalić wartość początkową budynku niemieszkalnego w oparciu o wycenę w sytuacji, gdy nie zgromadził i nie przechował dowodów dokumentujących zakup materiałów wykorzystanych do jego budowy oraz usług związanych z tą budową ?
Wnioskiem z dnia 25 marca 2005 roku podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży o interpretację prawa w zakresie ustalania wartości początkowej środka trwałego w oparciu o wycenę biegłego w celu dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, że w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej od 1997 roku polegającej na wyrobie, naprawie i sprzedaży ręcznej broni palnej oraz osprzętu myśliwskiego, będąc opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wybudował sposobem gospodarczym warsztat. Zdaniem podatnika miał prawo przechodząc na zasady ogólne w 2004 roku wartość początkową tego obiektu zgodnie z art. 22g ust.4 i ust.9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalić w oparciu o wycenę biegłego, nie gromadził bowiem i nie przechowywał dowodów dokumentujących zakup wykorzystanych do budowy materiałów i usług a także większość prac wykonał sposobem gospodarczym, sam i przy udziale członków rodziny. Zasadnie również zdaniem podatnika wydatek związany z powołaniem biegłego rzeczoznawcy, zaliczył do kosztów uzyskania przychodu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right