Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.10.2005, sygn. ZD/423-289/2/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/423-289/2/05
Czy w opisanym stanie faktycznym można uznać koszty amortyzacji, wyposażenia, utrzymania i eksploatacji budynku za koszty uzyskania przychodów?
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółki wynika, że Podatnik zakupił w roku 2004 działkę budowlaną pod zabudowę budownictwem mieszkaniowym. Wszelkie pozwolenia i decyzje będą wydane na budownictwo mieszkaniowe. Podatnik zamierza wykorzystywać tę nieruchomość na potrzeby własne firmy. Wnioskodawca chciałby również ściągnąć wykwalifikowanych pracowników, którym zapewniłby zakwaterowanie na czas poszukiwania mieszkania. Wnioskujący ponadto wskazał, że nie jest w stanie określić zasad udostępniania mieszkań służbowych dla pozyskanych pracowników, gdyż budynek jeszcze nie powstał. Zasady zakwaterowania pracowników zależą od warunków zatrudnienia, wynegocjowanych z danym pracownikiem. W niektórych wypadkach będzie to zakwaterowanie bezpłatne dla pracownika, w niektórych będzie ponosił on koszt czynszu. Podatnik nie jest w stanie określić kosztów i zasad zakwaterowania. W przypadku Podatnika zasady, a co za tym idzie koszty, będą elastyczne w zależności od konkretnych zasad zatrudnienia pracownika, wynegocjowanych pomiędzy stronami. W roku obecnym Spółka zamierza zatrudnić 2 osoby o bardzo wysokich umiejętnościach menedżerskich. Zdaniem Wnioskującego, posiadanie mieszkań służbowych ma być dodatkowym argumentem, który pozwoli na przyciągnięcie pracownika do firmy. W pobliskich miejscowościach Podatnik nie może bowiem znaleźć poszukiwanych specjalistów.