Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. BI/005-0038/05, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. BI/005-0038/05

Jak należy ustalić koszt uzyskania przychodu w przypadku wniesienia aportem do spółki kapitałowej prawa wieczystego użytkowania gruntów?

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

W 1993r. na mocy decyzji Wojewody przedsiębiorstwo państwowe nabyło z mocy prawa nieodpłatnie prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa. W lipcu 1999r. przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę z o.o., do której Skarb Państwa wniósł aportem przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, w skład którego wchodziło m.in. prawo wieczystego użytkowania gruntów. W akcie notarialnym nie podano wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu, natomiast w aneksie do protokołu przekazania mienia przez Skarb Państwa podano wartość ogółem zabudowach nieruchomości, do których prawo użytkowania wieczystego gruntu przysługiwało przedsiębiorstwu państwowemu w wysokości 1.531.000 zł. Nowo powstała spółka z o.o. (podatnik) zaewidencjonowała prawo użytkowania gruntu pozabilansowo wyceniając je w wartości 666.604 zł (wg stawek stosownych przez Urząd Miejski do ustalenia opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie). Obecnie spółka z o.o. ma zamiar wnieść prawo wieczystego użytkowania gruntów aportem do innej osoby prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00