Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.06.2005, sygn. BI/005-0347/04, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. BI/005-0347/04
1. W jakiej wysokości powinny być ujmowane w przychody bieżącego okresu przychody z tytułu dotacji: proporcjonalnie do pełnej wartości odpisów amortyzacyjnych, czy w wysokości odpisów amortyzacyjnych wyliczonych w oparciu o powyższy wskaźnik - 89%?2. Czy w przypadku sprzedaży środka trwałego (samochodu) wniesionego do spółki aportem, który nie został jeszcze zamortyzowany kosztem uzyskania przychodów jest pełna kwota wynikająca z różnicy między wartością początkową tego samochodu a dotychczasowymi odpisami amortyzacyjnymi, czy tylko 89% tej różnicy?
Stan faktyczny:
Osoba fizyczna w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w okresie od października do grudnia 2002r. zakupiła maszyny i urządzenia (generator, myjka, robot spawalniczy). W listopadzie i grudniu 2002r. osoba fizyczna otrzymała częściową refundację wydatków poniesionych na zakup jednej z tych maszyn ze środków PFRON. Całą wartość refundacji otrzymano w 2002r., część kwoty z refundacji zaliczono do przychodów 2002r., natomiast kwota nie rozliczonej refundacji z PFRON została ujęta na koncie rozliczenia międzyokresowe przychodów. Następnie w dniu 31.12.2002r. przedsiębiorstwo osoby fizycznej - w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (w tym stan konta "rozliczenia międzyokresowe przychodów", obejmujący refundację z PFRON) - zostało wniesione aportem do spółki z o.o. Refundacja ze środków PFRON w spółce z o.o. została zaliczona do przychodów rozliczanych w czasie i uwzględniana jest w przychodach danego okresu w części odpowiadającej wartości odpisów amortyzacyjnych maszyny zakupionej ze środków PFRON. Z kolei wniesione do spółki środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji, przy czym do kosztów uzyskania przychodów spółka z o.o. zalicza wyłącznie odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środków trwałych nie przekraczającej wartości nominalnej objętych w zamian udziałów, co stanowi 89% ogólnej sumy odpisów amortyzacyjnych.