Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. U.S.I/3.423-6/12/05, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim, sygn. U.S.I/3.423-6/12/05
W jaki sposób należy rozliczyć koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu tzw. usług ciągłych?
Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółka prowadzi działalność usługową w zakresie rozprowadzania wody i ścieków oraz świadczy usługi w tym zakresie mieszkańcom miasta.Z uwagi na zmianę przepisów wprowadzonych z dniem 1 stycznia 2004 r. dotyczących art. 12 ust. 3d - ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - za datę powstania przychodu z tytułu dostaw m.in. rozprowadzania wody i gospodarki ściekami uważa się wynikający z faktury termin płatności. Zmiana ta spowodowała powstanie przychodów podatkowych w terminie innym niż ujęcie bilansowe. Jest to różnica o charakterze przejściowym.Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustalając koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze,że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami tego roku oraz koszty poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku.W tym celu należy pogrupować koszty uzyskania przychodów na:1) koszty, które w sposób bezpośredni przypisać można do określonego przychodu uzyskanego w roku podatkowym,2) koszty, których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu i te koszty podlegają uwzględnieniu w roku, którego dotyczą.Struktura kosztów według układu rodzajowego jest następująca:- amortyzacja (m.in. od wszystkich sieci wod. - kan.)- materiały (m.in. paliwo, rury, nakrętki, druki, czasopisma)- energia (elektryczna, gaz, zakup wody)- usługi transportowe (wywóz osadu z oczyszczalni)- usługi remontowe (np. naprawa samochodów)- usługi pozostałe (m.in. usługi bankowe, informatyczne, telefoniczne, strzeżenie, odprowadzanie ścieków)- wynagrodzenia (wg stawki zaszeregowania, wynagrodzenia zasadnicze)- świadczenia na rzecz pracowników ( składki ZUS, ZFŚS)- podróże służbowe (delegacje)- pozostałe koszty (ubezpieczenia rzeczowe, najem)- podatki i opłaty (podatek od nieruchomości, podatek VAT nie podlegajacy odliczeniu)Według Spółki do kosztów bezpośrednich związanych z przychodami należnymi w terminie płatności należy zaliczyć: - koszty energii elektrycznej i koszty zakupionej wody,- koszty odprowadzania ścieków,wszystkie pozostałe stanowią koszty pośrednie uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, których nie można bezpośrednio powiązać z określonymi przychodami.