Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. U.S.I/3.423-5/7/05, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim, sygn. U.S.I/3.423-5/7/05
W jaki sposób należy rozliczyć koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu tzw. usług ciągłych?
Z treści złożonego wniosku wynika, że jednostka świadczy usługi w zakresie oczyszczania ścieków, spalania i wywozu śmieci, usług sanitarnych itp. Z każdym kontrahentem (dostawcą) zawarta jest umowa na w/w usługi świadczone przez spółkę. Umowa zawiera m.in. paragrafy mówiące, że:1. zleceniobiorca po zakończeniu każdego miesiąca wystawia fakturę za wykonaną usługę, 2. należność wynikająca z faktur płatna jest w terminie 7 lub 14 dni od otrzymania faktury.W związku z powyższym spółka dla celów podatku dochodowego zalicza przychody, zgodnie z art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do miesiąca w którym przypada termin płatności tzn. przychody przesunięte są w czasie o 1 miesiąc. W celu ujednolicenia ujęcia przychodów ze sprzedaży usług w księgowości oraz w podatkowych rozliczeniach dochodu, jak również ustalenia współmiernych kosztów do przychodów, które są przesuwane w czasie o 1 miesiąc, Spółka wprowadziła instrukcję dotyczącą prowadzenia polityki rachunkowości odnośnie rozliczania kosztów do przychodów w myśl prawa podatkowego. Zgodnie z tą instrukcją Spółka podzieliła koszty na dwie grupy:1. Koszty współmierne do przychodów, które są przesuwane w czasie, czyli koszty zmienne związane bezpośrednio z osiągnięciem przenoszonego na następny miesiąc przychodu należnego (ewidencjonowane w ramach konta 501) - koszty produkcji podstawowej (koszty wytworzenia), na które składają się :- płace bezpośrednie pracowników produkcyjnych, obsługujących urządzenia oczyszczalni,- materiały bezpośrednie do produkcji,- odczynniki chemiczne,- energia i woda do produkcji bezpośredniej,- opłaty na rzecz Ochrony Środowiska, wyliczone proporcjonalnie do wielkości wykonanej produkcji.2. Koszty stałe dotyczące danego miesiąca są odnoszone do okresu rozliczeniowego w dacie poniesienia wydatków, tj.:- koszty ogólnego zarządu (konto 551) obciążający wynik (dochód) okresu ich poniesienia,- inne koszty stałe (z konta 501,521),- płace pracowników pomocniczych,- amortyzacja, - podatek od nieruchomości,- przeglądy techniczne, analizy i inne usługi bieżące,- remonty, konserwacje bieżące,- materiały pośrednie, - świadczenia na rzecz pracowników,- prenumeraty, - koszty delegacji, - ubezpieczenia majątku, - itp.dotyczą danych okresu rozliczeniowego i obciążają wynik (dochód) okresu ich poniesienia.