Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.03.2005, sygn. USIII/443-7/1/05, Urząd Skarbowy w Radomsku, sygn. USIII/443-7/1/05

Czy podatnikowi przysługuje zwrot podatku VAT w przypadku realizacji inwestycji - za okres w którym nie wykonywał czynności opodatkowanych ?

Pytanie podatnika

Ze złożonego zapytania wynika, że Spółka realizuje proces inwestycyjny zmierzający do wybudowania ..., finansowany ze środków udziałowców oraz środków zewnętrznych w postaci kredytu inwestycyjnego. Zakończenie inwestycji i jej uruchomienie przewidziane jest na przełomie miesiąca grudnia 2005 r. i stycznia 2006 r. W 2004 r. Jednostka dokonała sprzedaży usług w kwocie netto ... zł., natomiast w 2005r. nie przewiduje dokonywania sprzedaży z uwagi na trwający proces inwestycyjny. Przywołując treść przepisów art. 87 ust. 2, 3, 6 ustawy o VAT Spółka wskazuje, iż właściwym w ich przypadku terminem dla zwrotów z urzędu skarbowego różnicy podatku VAT, będzie termin 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Zdaniem Spółki, warunkiem ubiegania się o zwrot podatku naliczonego w terminie skróconym do 60 dni, będzie przedstawienie urzędowi skarbowemu umotywowanego wniosku, kserokopii faktur wystawionych przez realizującego inwestycję "pod klucz" Generalnego Realizatora Inwestycji, oraz kserokopii faktur związanych z działalnością Spółki, wartość których powiększy stan początkowy aktywów trwałych. Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że w okresie trwającego procesu inwestycyjnego, czyli w 2005 r. Jednostka nie przewiduje dokonywania dostaw towarów i usług. W świetle powołanego powyżej art. 87 ust. 1 oznacza to, iż Spółce nie będzie przysługiwało prawo ubiegania się o zwrot bezpośredni podatku VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 19 kwotę podatku naliczonego - za okres w którym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych - przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Ustąpienie powyżej wskazanego ograniczenia, polegającego na niewykonywaniu czynności opodatkowanych, spowoduje wystąpienie prawa podatnika do żądania zwrotu nadwyżki podatku VAT. Ustawa przewiduje trzy terminy zwrotów: preferencyjny 25-dniowy, wymagający spełnienia określonych warunków, standardowy 60-dniowy i najbardziej niekorzystny, najdłuższy, 180 dniowy.Jeżeli podatnik dokonuje opodatkowanego nabycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, od którego przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, to podatnik może żądać zwrotu bezpośredniego w terminie 60-dniowym. Wynika to z art. 87 ust. 2 w związku z art. 87 ust. 3 ustawy o VAT.Natomiast zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy zobowiązany jest zwrócić w/w różnicę podatku w terminie 25 dni licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazanego w deklaracji, wynikają z:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00