Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.07.2005, sygn. PP/443-99/05/DM-40189, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PP/443-99/05/DM-40189
Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu importu usług konserwacyjnych.
Z treści wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność polegającą min. na produkcji ceramicznych wyrobów sanitarnych. W celu utrzymania maszyn i urządzeń w należytym stanie, dokonywana jest ich konserwacja do wykonania, których wynajmowane są firmy zagraniczne. Często wiąże się to z dokonaniem przedpłaty na usługi konserwacji.
Spółka zwraca się z pytaniem kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, tzn. czy powstaje z datą wysłania zaliczki, czy też z datą otrzymania faktury zleceniobiorcy po wykonaniu usługi lub podczas każdej z tych czynności.
Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z dniem dokonania zapłaty zaliczki, a następnie obowiązek powstaje z dniem otrzymania faktury końcowej.
W celu prawidłowego ustalenia podmiotu obowiązanego do naliczania podatku z tytułu świadczonej usługi, podstawowe znaczenie ma prawidłowe określenie miejsca opodatkowania.
Ogólna zasada wg której określane jest miejsce świadczenia usług wynika z art. 27 ust. 1 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Zgodnie z tą zasadą w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Od powyższej zasady wprowadzono wyjątki zawarte w art. 27 ust. 2-6 oraz w art. 28.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right