Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2005, sygn. PD/2/415-3/05/21604, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PD/2/415-3/05/21604

Czy wypłacony przez pracodawcę ekwiwalent za naprawę odzieży roboczej jest zwolnieny z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pytanie podatnika

Ze złożonego pisma wynika, że S.A. nie mogąc zapewnić prania i naprawy przydzielonej pracownikom odzieży i obuwia roboczego, wypłaca swoim pracownikom ekwiwalent pieniężny za te czynności. Zgodnie z art. 237 § 1 pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach. W związku z powyższym pracownicy otrzymują odzież i obuwie robocze w różnych sortach i zróżnicowanym okresem użytkowania w zależności od zajmowanego stanowiska, warunków pracy i czynników występujących w środowisku pracy. Jako pracodawca, Spółka zgodnie z 237 § 2 Kodeksu pracy, jest zobowiązana zapewnić pranie, konserwację i naprawę przydzielonej pracownikowi odzieży i obuwia roboczego aby w okresie użytkowania posiadały właściwości ochronne i użytkowe. Ponieważ jako pracodawca Spółka nie jest w stanie zapewnić prania i naprawy, dlatego zgodnie z art. 237 § 3 Kodeksu pracy czynności te wykonują pracownicy a w zamian otrzymują ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustalana jest jako średnia cena za ww. usługi na podstawie kalkulacji sporządzonych przez trzy pralnie chemiczne znajdujące się na terenie miasta G. Częścią wypłacanego ekwiwalentu jest kwota dotycząca naprawy odzieży roboczej i obuwia roboczego. Kwota została uzgodniona pomiędzy stroną pracodawcy a związkami zawodowymi, jako równowartość pracy dwóch godzin w miesiącu oraz koszt zakupu pasty do obuwia, wkładki filcowej i sznurówek. Stosowne kalkulacje przygotował Dział BHP uwzględniając: częstotliwość prac związanych z naprawą i konserwacją oraz aktualne ceny zakupu ww. środków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00