Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. 1401/PD-4230Z-85/05/EP, Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. 1401/PD-4230Z-85/05/EP

dotyczy wydania interpretacji w zakresie zakwalifikowania odsetek płaconych od niewykorzystanych środków ustanowionej kaucji, do kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy CDS - Credit Default SWAP ( swap kredytowy - będący pochodnym instrumentem finansowym) zostanie zakupiony od podmiotu powiązanego mającego w kapitale Banku ponad 99 %.

Pytanie podatnika

D E C Y Z J A


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 i art. 14 b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. , Nr 8, poz. 60 ze zm. ), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 25.08.2005r. Banku Hipotecznego wniesionego na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 16.08.2005r., Nr 1472/ROP3/423-19/05/SZM wydane w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Banku w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

orzeka

odmówić zmiany kwestionowanego postanowienia.

U Z A S A D N I E N I E
.

S.A. Bank hipoteczny wnioskiem złożonym w dniu 31.05.2005r. zwrócił się o wydanie w trybie art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa postanowienia w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie związanej z prowadzoną przez Bank działalnością.

Zapytanie dotyczyło zakresu stosowania przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Bank prowadzi działalność na podstawie ustawy z dnia 29.08.1997r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Jest specyficznym rodzajem banków, które w zamyśle ustawodawcy prowadzą działalność w oparciu o finansowanie pozyskiwane z emisji i sprzedaży hipotecznych listów zastawnych lub publicznych listów zastawnych.

Ustawa ta dopuszcza, aby bank hipoteczny przez zabezpieczeniem hipoteką wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu mógł oddać do dyspozycji kredytobiorcy określoną w umowie kredytowej kwotę środków pieniężnych, jeżeli do sądu został złożony wniosek o wpis hipoteki zabezpieczającej tę wierzytelność i ustanowione zostały dodatkowe zabezpieczenia jak również w sytuacji, gdy przed zabezpieczeniem hipoteką wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu, w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której realizowane jest przedsięwzięcie budowlane, ujawnione zostało roszczenie banku hipotecznego o ustanowienie na jego rzecz hipoteki, dla zabezpieczenia spłaty kredytu, na nieruchomości lokalowej jednocześnie z wyodrębnieniem lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00