Interpretacja
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.10.2005, sygn. 1401/PD-4230Z-64/05/ER, Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. 1401/PD-4230Z-64/05/ER
Czy realizacja przez Spółkę należności i zobowiązań w ramach systemu wielostronnych rozliczeń ( kompensat ) nie prowadzi do powstania dla celów podatkowych różnic kursowych, w rozumieniu art. 12 i 15 updop?
D E C Y Z J A
Na podstawie art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz .U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez "P" Sp. z o.o. na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 14.07.2005r. Nr 1472/ROP1/423-156/161/05/AF w sprawie udzielonej pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych
orzeka
- odmówić zmiany wydanego postanowienia Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego Nr 1472/ROP1/423-156/161/05/AF.
UZASADNIENIE
Spółka z o.o. "P" złożyła wniosek z dnia 16.05.2005r. w sprawie o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika. Pytanie dotyczyło udzielenia informacji o zakresie stosowania art. 12 ust. 2 i 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. , nr 54 , poz. 654 z późn. zm.) Pytanie Podatnika było następującej treści : Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym przez Podatnika , Spółka z o.o. "P" ( dalej Spółka) stanowi jeden z podmiotów grupy "P" , będący uczestnikiem Systemu, w ramach którego "P" z siedzibą w Irlandii ( dalej jako Podmiot Zarządzający) w celu poprawienia płynności uczestników grupy, zapewnia wielostronne rozliczenia wzajemnych należności i zobowiązań z tytułu operacji towarowych i usługowych. W ramach systemu uczestnicy zgłaszają Podmiotowi Zarządzającemu wzajemne należności i zobowiązania, a ten zapewnia ich wielostronne rozliczenie, dokonując płatności w imieniu uczestników ( na bazie pożyczek zaciąganych przez uczestników od Podmiotu Zarządzającego oraz pożyczek udzielanych Podmiotowi Zarządzającemu przez uczestników). Jak wskazuje Spółka - Podmiot Zarządzający jest instytucją świadczącą usługi finansowe w rozumieniu lokalnych przepisów , nie uznawaną jednak za bank. W wypadku pojawienia się nadwyżki należności ( nadwyżka dodatnia) jako efektu tego rozliczenia jest ona traktowana jako udzielenie pożyczki Podmiotowi Zarządzającemu przez uczestnika, u którego nadwyżka dodatnia wystąpiła , a w wypadku pojawienia się nadwyżki zobowiązań ( nadwyżka ujemna), jest ona traktowana jako pożyczka udzielona przez Podmiot Zarządzający podmiotowi , po którego stronie ta nadwyżka ujemna wystąpiła.Składając przedmiotowy wniosek Spółka przyjęła stanowisko, że rozliczenie należności oraz zobowiązań , w ramach systemu , nie ma wpływu na wysokość przychodów i kosztów uzyskania w przypadku powstania , odpowiednio dodatnich jak i ujemnych różnic kursowych pomiędzy momentem zarachowania należności i zobowiązań i ich rozliczania.Zdaniem Spółki (zgodnie z wnioskiem) realizacja przez Spółkę należności i zobowiązań na zasadach wielostronnych rozliczeń w ramach opisanego systemu nie prowadzi do powstania podatkowych różnic kursowych.