Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. US36/2BV/443/54/05/MKow, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście, sygn. US36/2BV/443/54/05/MKow

Podatnik zadał pytanie, czy zasadne jest dokonanie odliczenia podatku naliczonego przez wszystkich współwłaścicieli z faktury zakupu usług bądź towarów, wystawionej na jednego z nich pod warunkiem, że: oryginał faktury zakupu będzie znajdował się do wglądu u współwłaściciela, na którego wystawiony jest dokument zakupu a pozostali współwłaściciele będą posiadać potwierdzoną kserokopię przez posiadacza oryginału z adnotacją gdzie znajduje się oryginał. Odliczenie będzie dokonywane tylko w odpowiedniej proporcji wynikającej ze współwłasności, a także zgodnie z innymi zasadami zawartymi w przepisach podatkowych.

Pytanie podatnika

W przedmiotowym wniosku podał Pan, że jest współwłaścicielem trzech nieruchomości położonych w Krakowie. Z tytułu zawartych umów najmu lokali wraz z pozostałymi dwoma osobami czerpie Pan pożytki w odpowiednich proporcjach wynikających z prawa własności. W kamienicach nie ma podziału fizycznego i współwłaściciele rozliczają pożytki udziałami. Wszyscy współwłaściciele są czynnymi podatnikami podatku VAT, a obroty z tytułu świadczenia usług tytułu najmu opodatkowane są podatkiem od towarów i usług. Problem w rozliczaniu pomiędzy współwłaścicielami polega na praktycznym braku możliwości odliczania podatku naliczonego przy nabywanych towarach i usługach, związanych z wynajmowanymi nieruchomościami. Zdaniem Wnioskodawcy problemy natury technicznej tj. uwidacznianie pełnych danych trzech współwłaścicieli na fakturach zakupowych, jest w praktyce bardzo trudne. Nie jest możliwe także pobieranie faktur na każdego z współwłaścicieli osobno w odpowiedniej proporcji. Powyższe dotyczy w znacznej mierze usług nabywanych od firm dostarczających media (np. Telekomunikacja Polska S.A., MPO), gdzie umowy podpisane są wyłącznie z jednym ze współwłaścicieli, na niego również wystawiane są faktury VAT. W praktyce w wyżej opisanych sytuacjach współwłaściciele refakturują wzajemnie koszty na zasadzie odprzedaży pomiędzy nimi. Do przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zadał pytanie, czy w przedstawionej sytuacji zasadnym jest dokonanie odliczenia podatku naliczonego przez wszystkich współwłaścicieli z faktury zakupu usług bądź towarów, wystawionej na jednego z nich pod warunkiem, że: oryginał faktury zakupu będzie znajdował się do wglądu u współwłaściciela, na którego wystawiony jest dokument zakupu a pozostali współwłaściciele będą posiadać potwierdzoną kserokopię przez posiadacza oryginału z adnotacją gdzie znajduje się oryginał. Odliczenie będzie dokonywane tylko w odpowiedniej proporcji wynikającej ze współwłasności, a także zgodnie z innymi zasadami zawartymi w przepisach podatkowych. Zdaniem Wnioskodawcy na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco, z uwagi na to, iż przedstawiona możliwość rozliczenia nie uszczupliłaby należności budżetowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00