Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. 1406/VAT/443-10/MW/05, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim, sygn. 1406/VAT/443-10/MW/05

Czy obrót wierzytelnościami sklasyfikowany wg PKWiU 65.23.10 korzysta z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jak wszystkie inne usługi pośrednictwa finansowego klasyfikowane wg PKWiU w sekcji J w przedziale 65 do 67. Czy pośrednictwo w obrocie wierzytelnościami polegające na pełnieniu roli pełnomocnika, brokera polega więc takiemu samemu zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT jak i stricte sam obrót wierzytelnościami?

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 19 stycznia 2005r. podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na odpłatnym pośrednictwie w nabywaniu wierzytelności przez Grupę... . Podatnik nie jest stroną umowy nabycia wierzytelności, tylko pełnomocnikiem w/w podmiotu i działa w jej imieniu. Jego rola polega na zawarciu w imieniu spółki umowy nabycia wierzytelności (w celu windykacji) ze zbywcą wierzytelności, a w zamian za świadczone przez siebie usługi uzyskuje na podstawie umowy współpracy pomiędzy firmami wynagrodzenie prowizyjne liczone od każdej zawartej umowy. Podatnik w drodze outsocingu dokonuje sprzedaży części usługi realizowanej przez .... sklasyfikowanej według PKWiU pod numerem 65.23.10. Uzyskiwane wynagrodzenie jest prowizją od prowizji ... uzyskiwaną w drodze windykacji nabytych wierzytelności. Wynagrodzenie jest należne bez względu na skutki ekonomiczne jakie wywołuje umowa dla firmy .... Podatnik wskazał, iż on sam nie podejmuje żadnych działań w celu windykacji należności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00