Interpretacja
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.11.2005, sygn. IS.IX/3-443/198/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie, sygn. IS.IX/3-443/198/05
Czy wynagrodzenie syndyka pełniącego postępowanie upadłościowe podlega opodatkowaniem podatkiem VAT?
Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 w związku z art. 210 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa t. (j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 8 ust. 1 pkt 3, art. 15 ust. 1, art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po rozpatrzeniu zażalenia Pana M O z dnia 17.08.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu z dnia 08.08.2005 r. znak: US.IX/443-34/MWA/05 w sprawie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług tj. opodatkowania tym podatkiem czynności świadczonych przez syndyków sprawujących swoje funkcje w postępowaniu upadłościowym na podstawie postanowienia sądu upadłościowego - odmawia zmiany lub uchylenia zaskarżonego postanowienia.
W oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, wnioskiem z dnia 31.05.2005 r. (wpływ wniosku do Urzędu Skarbowego w dniu 01.06.2005 r.) Pan M O zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia syndyka otrzymywanego za wykonywanie funkcji w postępowaniu upadłościowym, powierzonej na podstawie postanowienia sądu upadłościowego.
Zdaniem wnioskodawcy syndyk, wykonując swoje czynności w ramach postępowania upadłościowego nie świadczy usługi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Pełniąc swoją funkcję syndyk nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu tej ustawy, a w konsekwencji nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.Wynagrodzenie syndyka otrzymywane w postępowaniu upadłościowym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem wynagrodzenie to ma charakter procesowy, ponadto nie jest możliwe wskazanie konkretnego beneficjenta ewentualnej usługi świadczonej przez syndyka. Czynności syndyka mogą być dokonywane w bezpośredniej relacji z Sądem upadłościowym, Sędzią Komisarzem, upadłym oraz wierzycielami. Nie oznacza to jednak, że czynności te dokonywane są "na rzecz" któregokolwiek z tych podmiotów, gdyż to by wskazywało, że postępowanie upadłościowe jest prowadzone w czyimś konkretnym interesie. W rzeczywistości ze sprawnie przeprowadzonego postępowania korzysta ogół, bo upadłość jest instytucją regulującą pewien wycinek obrotu gospodarczego czyli prawem chronionego dobra. W temacie wynagrodzenia Pan M O podniósł, iż jest ono pokrywane z masy upadłości, z drugiej jednak strony tylko syndyk może złożyć lub odebrać oświadczenie woli ze skutkiem obciążającym masę. W konsekwencji w kwestii swojego wynagrodzenia syndyk musiałby oświadczyć się sam sobie, co wynika z faktu iż w postępowaniu upadłościowym syndyk jest tzw. zastępcą pośrednim. Teza, że syndyk wykonuje swoje czynności w ramach usługi, za którą pobiera wynagrodzenie, prowadzi do wniosku że syndyk zawarł umowę "sam ze sobą", co jest prawnie niedopuszczalne, a umowa taka jest nieważna.Zwrócił ponadto uwagę na fakt, iż syndykowi wykonującemu swe czynności w ramach postępowania upadłościowego brakuje atrybutu samodzielności, oczywista jest zależność od Sądu upadłościowego, Sędziego Komisarza, a ponadto od Rady Wierzycieli i Zgromadzenia Wierzycieli.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right