Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2005, sygn. US.II-415/46/1/05, Urząd Skarbowy w Stalowej Woli, sygn. US.II-415/46/1/05

Czy w świetle obowiązującego prawa podatkowego do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych można dodatkowo zaliczyć koszt utrzymania depozytu w walutach obcych?

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 22 ust. 1, art. 30b ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 38a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pisma pana Przemysława M. z dnia 29.04.2005 r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 29.04.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek pana Przemysława M. uzupełniony pismem z dnia 20.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Pan Przemysław M. w 2004 r. osiągnął przychody z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych (kontrakty różnic kursowych). Rachunek brokera świadczącego usługi w zakresie dokonywania transakcji kupna i sprzedaży instrumentów pochodnych był prowadzony w dolarach amerykańskich. Zdaniem podatnika inwestor operujący na rynku instrumentów pochodnych (walut) ponosił ryzyko zmniejszenia kapitału wyrażonego w polskich złotych, który był konieczny do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Inwestor działający na rynku za pośrednictwem brokera i zgodnie z jego zasadami, zdaniem wnioskodawcy, nie miał możliwości wyboru waluty, w jakiej prowadzony będzie rachunek inwestycyjny. Wykształciła się zasada, że był on prowadzony w walucie amerykańskiej. Wszystkie transakcje kupna-sprzedaży różnych walut rozliczane były w walucie, w której prowadzony był rachunek inwestycyjny. Sposób funkcjonowania kontraktów różnic kursowych polegał na tym, iż w celu kupna bądź sprzedaży danego instrumentu zamiast pełnej kwoty kontraktu z rachunku pobierany był depozyt zabezpieczający w wysokości (1 %, 2 %, 10 % itp.) wartości kontraktu. Depozyt, który wyodrębniany był z rachunku i zamrażany podczas zawierania transakcji ustalano procentowo od wielkości kontraktu i był utrzymywany w celu rozliczania ewentualnych strat z powodu ryzyka, jakie niesie za sobą działalność na rynku instrumentów pochodnych. Pomimo osiągniętych przychodów, jednocześnie na skutek spadku wartości waluty amerykańskiej podatnik ponosił znaczne straty, które obniżają dochód mierzony w polskich złotych wykazany w informacji PIT-8C. Podatnik pyta czy w świetle obowiązującego prawa podatkowego do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych można dodatkowo zaliczyć koszt utrzymania depozytu w walutach obcych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00