Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2005, sygn. PP/443-22/05/P, Urząd Skarbowy w Olkuszu, sygn. PP/443-22/05/P
Czy przyjęty przez podatnika sposób rozliczenia VAT należnego z tyt. dostawy gazu ziemnego na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 1 jest prawidłowy ?.
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.03.2005 r. uzupełnionego w dniu 24.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04.03.2005 r. do Naczelnika tut.urzędu wpłynął wniosek dotyczący interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w następującym stanie:Sp.z o.o prowadzi działalność w zakresie obrotu , przesyłania i dystrybucji gazu ziemnego.Odbiorcy gazu ziemnego, obsługiwani przez przedsiębiorstwo są obciążani następującymi cenami i stawkami opłat:1) cena za gaz - płatna za pobórt gazu ziemnego,2) opłata stała za usługę przesyłową - płatna za moc umowną w każdym okresie rozliczeniowym, którym jest miesiąc kalendarzowy, niezależnie czy gaz był odbierany, 3) opłata zmienna za usługę przemysłową - płatna za pobór gazu ziemnego, 4) opłata abonamentowa - płatna w każdym okresie rozliczeniowym za układ pomiarowo-rozliczeniowy,5) opłata za ciepło spalania - wnoszona, gdy ciepło spalania dostarczonego w okresie rozliczeniowym gazu było wyższe od ciepła nominalnego określonego w taryfie. W umowach o dostawę gazu ziemnego zawarty został zapis, według którego odbiorcy gazu dokonują w trakcie okresu rozliczeniowego - miesiąca kalendarzowego 3 - ech wpłat planowych w terminach do 8, 18 i 28 każdego miesiąca. Wysokość wpłaty planowej wyliczana jest na podstawie prognozowanego w danym okresie rozliczeniowym zużycia przez odbiorcę gazu oraz wielkości umownej i obejmuje pozycję 1-3 wskazane powyżej. W taki sposób ustalana jest wartość 28/30, która następnie rozliczana jest na trzy równe wpłaty planowe wnoszone przez odbiorcę w teminach jw.Na wpłaty planowe spółka wystawia na początku każdego okresu rozliczeniowego - do 5 dnia każdego m-ca jedną fakturę VAT, która w pozycjach wymienia: wpłata planowa nr 1, 2 i 3 określając wartość netto, podatek VAT i wartość brutto dla każdej z tych wpłat planowanych, a także wskazuje termin płatności.Po zakończeniu okresu rozliczeniowego - m-ca, następuje odczyt z układu pomiarowo-rozliczeniowego ilości pobranego gazu ziemnego i dokonuje się rozliczenia końcowego wystawiając fakturę VAT w przypadku;- gdy wyliczona wartość rzeczywistego poboru gazu jest wyższa od sumy 3-ech wpłat planowych,- gdy wyliczona wartość rzeczywistego poboru gazu jest niższa od sumy 3-ech wpłat planowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right