Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. PD1-4/415-10/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie, sygn. PD1-4/415-10/05
Jak należy ustalić wartość początkową zakupionej nieruchomości wraz z gruntem oraz jaką zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną dla używanych środków trwałych?
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 20.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 25.04.2005 r. została zakupiona nieruchomość składająca się z jednej działki o powierzchni 1 ha 30 a. Częścią składową działki są: budynek produkcyjny wraz z linią produkcyjną do produkcji wyrobów płynnych, budynek kotłowni, dwa budynki gospodarcze oraz szklarnia. Nieruchomość ta została wyceniona jedną kwotą bez wyodrębnienia jej poszczególnych części składowych.Pytanie dotyczy kwestii przyjęcia wartości początkowej zakupionej nieruchomości oraz zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla używanych środków trwałych.Według Pani, ponieważ zgodnie z przepisami prawa cywilnego budynek stanowi część składową gruntu na którym stoi, a w myśl przepisów ustawy o podatku VAT grunt jest nierozerwalnie związany z budynkiem oznacza to, że grunt jest towarem i podlega opodatkowaniu. W związku z czym należałoby przyjąć wartość początkową całej nieruchomości w jednej kwocie bez wyodrębniania poszczególnych jej składników oraz zastosować indywidualną stawkę amortyzacji dla środków trwałych używanych w wysokości 10% rocznie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right