Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.06.2004, sygn. DFP-I/415-8/04, Urząd Skarbowy w Międzyrzeczu, sygn. DFP-I/415-8/04

Jak dzierżawca nieruchomości powinien rozliczyć poczynione nakłady w momencie ich sprzedaży wydzierżawiającemu przedsiębiorcy ?

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana zapytanie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13 kwietnia 2004 roku ( data wpływu do organu podatkowego 16 kwietnia 2004 roku), w związku z dyspozycją art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu informuje, iż inwestycje w obcych środkach trwałych zgodnie z przepisami prawa podatkowego są szczególnym środkiem trwałym. Inwestycją w obcym środku trwałym może być zarówno nakład poniesiony na cudzą nieruchomość, jak i na rzecz ruchomą. Przepisy nie definiują pojęcia inwestycji w środkach trwałych, określają jedynie sposób ustalenia wartości początkowej takiego środka trwałego. W myśl art. 22g ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zmian.) wartość początkową inwestycji w obcym środku trwałym ustala się biorąc pod uwagę jej koszt wytworzenia, za który zgodnie z art. 22g ust. 4 ww. ustawy uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystywanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Jeśli natomiast inwestycja w obcym środku trwałym została wykonana na zamówienie przez obcy podmiot, jej wartość początkową wyznacza się według ceny nabycia, zdefiniowanej w art. 22g ust. 3 cytowanej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00