Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.10.2004, sygn. PP/443-40/09/04, Urząd Skarbowy w Złotoryi, sygn. PP/443-40/09/04

W dniu 31 sierpnia br. wpłynęło do tut. organu podatkowego zapytanie z dnia 27 sierpnia br. o pisemne udzielenie informacji w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług przy nabyciu środków trwałych. Czy w przypadku gdy w rozliczeniu podatku VAT wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, Jednostka winna wykazywać tę nadwyżkę jako kwotę do przeniesienia na następny miesiąc, czy też jako zwrot bezpośredni ? W zapytaniu zaznaczono również, że Zakład Usług Komunalnych w większości świadczy usługi opodatkowane wg stawki 7%.

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Zakład stanu faktycznego wynika, że Gmina X powierzyła Jednostce zadanie przebudowy sieci wodociągowej wsi Y. Środki na wykonanie ww. zadania przekazywane są w formie dotacji celowej, sukcesywnie w miarę postępu prac. Zakład Usług Komunalnych, w celu zrealizowania przebudowy sieci kanalizacyjnej, zamierza nabyć w drodze leasingu środek trwały - koparko-ładowarkę. Wobec powyższego, czy w przypadku gdy w rozliczeniu podatku VAT wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, Jednostka winna wykazywać tę nadwyżkę jako kwotę do przeniesienia na następny miesiąc, czy też jako zwrot bezpośredni ? W zapytaniu zaznaczono również, że Zakład Usług Komunalnych w większości świadczy usługi opodatkowane wg stawki 7%. Zdaniem Strony przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zezwala na obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z nabycia koparko-ładowarki zaliczanej do środków trwałych. Jednocześnie Jednostka stwierdziła, że w rozliczeniu podatku od towarów i usług będzie wykazywać nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc. Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny, organ podatkowy stwierdza, co następuje. Konstrukcja podatku VAT zakłada prawo do pomniejszenia podatku należnego od dokonywanej dostawy towarów i świadczenia usług o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług. Jest to podstawowe prawo podatników, jednakże prawo to podlega licznym ograniczeniom ustawowym określonym w art. 88 i 90 ustawy o podatku od towarów i usług oraz obowiązkowi dokonywania korekt podatku naliczonego, wynikających z art. 91. Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług cyt. wyż., zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00