Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.03.2004, sygn. US-PD-I/415-27/04, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. US-PD-I/415-27/04

Czy spółka zachowuje prawo do zaliczenia wydatków dotyczących amortyzacji i ubezpieczenia samochodu jako ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów za okres przed unieważnieniem dotychczasowego dowodu rejestracyjnego (z którego wynika, że samochód zarejestrowano jako ciężarowy) oraz czy po unieważnieniu dowodu rejestracyjnego i odmówieniu rejestracji pojazdu jako samochodu ciężarowego istnieje konieczność dokonania zmian w zasadach zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów amortyzacji i wydatków na ubezpieczenie samochodu.

Pytanie podatnika
Referencje
KS4-8540-2/01/02, OS-1-OPR-10/02, interpretacja Ministra Finansów

Regulacje dotyczące kwestii obliczania odpisów amortyzacyjnych wg stanu prawnego obowiązującego w 2000 r. określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17.01.1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U z 1997 r. Nr 6, poz. 35 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, natomiast od 01.01.2001 r.- przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym. Przepisy ww. ustawy regulują ponadto sprawę zaliczania odpisów amortyzacyjnych oraz wydatków na składki na ubezpieczenie samochodów, w ciężar kosztów uzyskania przychodów.Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2, 3 i 6 - 15, uważa się: w razie odpłatnego nabycia, zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 i ust. 4 rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym w 2000 r. cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywającemu, powiększoną o koszty związane z nabyciem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu od składników majątku sprowadzanych lub nadsyłanych z zagranicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00