Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.03.2004, sygn. US-PD-I/415-26/04, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. US-PD-I/415-26/04
Zapytanie dotyczy kwalifikacji kosztów uzyskania przychodów, w tym amortyzacji lokalu, rozliczenia podatkowego i prowadzenia dokumentacji w przypadku opodatkowania dochodu z najmu lokalu użytkowego, który nie stanowi działalności gospodarczej, opodatkowanego na zasadach ogólnych.
Art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, wymienia najem jako odrębne źródło przychodu. Dochodem z tego źródła jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W odniesieniu do przychodów z najmu ma zastosowanie ogólna definicja kosztu podatkowego, zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którą kosztami z tego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Z przepisu tego wynika, iż podatnik osiągający przychody z najmu może pomniejszać je o takie koszty, dla których znaleźć można związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.Z treści zapytania wynika, iż podatniczka jest właścicielem lokalu użytkowego w budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej, gdzie udział w częściach wspólnych wynosi 3 %. Lokal ten jest wynajmowany okresowo. W związku z utrzymaniem lokalu, w ciągu roku podatniczka ponosi takie koszty jak: podatek od nieruchomości, podatek od gruntu, koszty zarządu nieruchomością wspólną i eksploatacji części wspólnych, koszty remontu lokalu.Jak wynika z art. 22 ust. 1 ustawy podatnik ma prawo pomniejszyć przychód z najmu o koszty, których poniesienie jest niezbędne by powstał ów przychód, jeżeli z umowy wynika, że ponosi je nie osoba korzystająca z lokalu, ale jego właściciel. Kosztem do obniżenia podstawy opodatkowania przychodów z najmu jest także amortyzacja wynajmowanego lokalu.Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem ar. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębna własnością.Amortyzacji natomiast nie podlegają, na podstawie art. 22c pkt 1 ustawy grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right