Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2004, sygn. ZP/443-239/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZP/443-239/04
Spółka zwróciła się z zapytaniem w sprawie: 1. Powstania obowiązku podatkowego przy nabyciu towarów (WNT), 2. Jaka chwila jest chwilą dostawy w rozumieniu art. 20 ust. 5, 3. Kiedy powstaje prawo obciązenia podatku należnego o podatek naliczony, 4. Obowiązek podatkowy od częściowej dostawy?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów sprowadza towary z państw członkowskich Unii Europejskiej (np. z Hiszpanii). Faktura VAT jest wystawiana przez kontrahenta Podatnika przed dniem dostarczenia (wydania) towarów Spółce. Po wysłaniu faktury, sprzedawca - zgodnie z decyzją Podatnika - wysyła towar osobie trzeciej - do magazynu firmy mającej siedzibę w Niemczech, która przechowuje towar w imieniu Wnioskującej. Następnie towar, w zależności od potrzeb Podatnika, jest wysyłany na terytorium RP. Ponadto, Spółka podkreśla, że ma prawo swobodnego rozporządzania towarem przechowywanym przez osobę trzecią.
W związku z powyższym, Wnioskująca zwraca się z następującymi zapytaniami:
1. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT) w przypadku, gdy podatnik podatku od wartości dodanej (kontrahent Podatnika) wystawia i przesyła Podatnikowi fakturę przed dostawą towaru, w sytuacji, gdy towar po wystawieniu faktury zostaje wysłany osobie trzeciej mającej siedzibę w innym państwie członkowskim niż siedziba Podatnika dokonującego dostawy w ramach WNT i innym niż terytorium kraju, a osoba trzecia dysponuje towarem w imieniu Podatnika (np.: świadcząc w odniesieniu do tych towarów określone usługi: pakowania, sortowania etc.)?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right