Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.02.2004, sygn. SD-K/415/06/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. SD-K/415/06/04
1. Czy pomimo dokonania już rozliczenia rocznego za 2003 rok podatnik w terminie do 30.04.2004 r., ma prawo złożyć korektę PIT-36 z jednoczesnym wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów wraz z małżonkiem?2.Czy spółka cywilna może amortyzować środki trwałe wniesione aportem, przyjmując za ich wartość początkową wycenę własną (w przypadku środków już raz zamortyzowanych) lub wartość księgową (w przypadku środków, których amortyzacja nie zakończyła się w poprzedniej firmie). 3.Czy w sytuacji, kiedy wycena własna środka trwałego jest niższa od 3.500 zł wolno ten środek zamortyzować jednorazowo w miesiącu przyjęcia go przez spółkę do użytkowania?
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 roku, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. Zgodnie z art. 6 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 roku powyższa zasada ma zastosowanie również jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27 , lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right