Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.01.2004, sygn. PDI-415/ 3/04, Urząd Skarbowy w Koninie, sygn. PDI-415/ 3/04

Czy w przypadku zawartych umów leasingu finansowego i operacyjnego w których wartość netto przedmiotu leasingu, wartość czynszu inicjalnego oraz wartość opłaty administracyjnej ustalone były w złotówkach i w walucie obcej jednostka prawidłowo wprowadziła do ewidencji środków trwałych wartość początkową środka trwałego oraz czy w prawidłowej wysokości zalicza do kosztów uzyskania przychodów opłacane raty odsetkowe oraz zapłacone opłaty leasingowe ?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu w przedmiotowej sprawie oraz załączonych umów wynika, że Przedsiębiorstwo .................. posiada zawarte umowy dotyczące odpłatnego używania środków trwałych nazwane przez podatnika umową leasingu finansowego - umowa z dnia 8 grudnia 2000r. i leasingu operacyjnego - umowa z dnia 23 października 2000r., w których wartość netto przedmiotu leasingu, wartość czynszu inicjalnego oraz wartość opłaty administracyjnej na dzień podpisania tych umów ustalone były w zł i w walucie obcej, natomiast raty opłat leasingowych w walucie obcej.W przypadku umowy leasingu finansowego ustalona opłata leasingowa zdaniem strony podzielona jest na ratę kapitałową i odsetkową.Faktury VAT dotyczące spłat poszczególnych rat kapitałowych, odsetkowych i opłat leasingowych wystawiane są w złotych, z tym że w treści faktury w każdej pozycji podany jest sposób ustalenia ich wartości netto, która jest wynikiem przeliczenia ustalonej w umowie kwoty raty w walucie obcej. Zapłata za faktury następuje z rachunku złotówkowego. Na tle takich okoliczności podatnik występuje z zapytaniami:1) Czy w odniesieniu do umowy leasingu finansowego:- prawidłowo wprowadzono do ewidencji środków trwałych wartość początkową leasingowanego środka trwałego tj. w wartości wyszczególnionej w umowie na dzień zawarcia umowy,- wynikająca z opłaconych faktur dotyczących spłaty rat kapitałowych różnica pomiędzy wartością początkową ustaloną w w/w sposób a rzeczywistą wartością spłaty wartości początkowej przedmiotu leasingu (suma spłat rat w walucie obcej po przeliczeniu wg kursu tej waluty na dzień wystawienia poszczególnych faktur) może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, czy też po zakończeniu umowy winna zwiększać wartość początkową środka trwałego, stanowiącą podstawę naliczenia amortyzacji,- opłacona rzeczywista wartość w złotych rat odsetkowych w całości jest kosztem uzyskania przychodu ? 2) Czy w odniesieniu do umowy leasingu operacyjnego suma zapłaconych opłat leasingowych jest kosztem uzyskania przychodu ?Jednocześnie strona wyrażając własne stanowisko w sprawie uważa, że:- wartość początkowa środka trwałego stanowiąca podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych została ustalona prawidłowo, tj. w wartości wynikającej na dzień zawarcia umowy leasingu finansowego i przekazania środka trwałego do użytkowania,- zarówno suma rat odsetkowych, jak również różnica pomiędzy rzeczywistą wartością spłaty przedmiotu leasingu, a wartością początkową przedmiotu leasingu określoną w umowie, jako poniesione koszty po przekazaniu środka trwałego do użytkowania, podobnie jak odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie nabycia środka trwałego w całości stanowią koszty uzyskania przychodów,- w przypadku leasingu operacyjnego wszystkie ponoszone przez korzystającego opłaty niezależnie od sposobu ustalenia ich wysokości, stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00