Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. MB/410/4/04, Urząd Skarbowy w Wągrowcu, sygn. MB/410/4/04

Czy ujemne różnice kursowe związane z faktycznie zapłaconymi odsetkami i spłatami rat kapitałowych stanowią koszty uzyskania przychodu?

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku zaciągnięcie kredytu nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jak również późniejsza jego spłata w myśl art. 23 ust. 1 pkt. 8 lit. a wyżej cyt. ustawy nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Wynika stąd, że samo zaciągnięcie kredytu oraz późniejszy jego zwrot na gruncie prawa podatkowego traktuje się jako zdarzenie podatkowo neutralne, nie powodujące powstania przychodu ani kosztów jego uzyskania. Skutki w podatku dochodowym wywołują natomiast spłacone odsetki od kredytów, a w przypadku kredytu zaciągniętego w obcej walucie, także powstałe różnice kursowe od spłaconych rat kapitałowych kredytu, które są wynikiem wahań kursów walutowych w czasie. Z przedstawionych danych w piśmie wynika, że zaciągnięte kredyty są kredytami dewizowymi udzielonymi na działalność bieżącą w walucie obcej i takiej spłacane. Powstałe zatem różnice kursowe od spłaconych rat kapitałowych będą miały wpływ na ustalenie przychodów bądź też kosztów uzyskania przychodów, w zależności czy będą to różnice dodatnie czy też ujemne, a ponadto istotnym jest również rodzaj kredytu.W przypadku kredytu zaciągniętego w walutach obcych na cele inwestycyjne powstałe różnice kursowe od spłaconych rat kredytu w okresie realizacji inwestycji zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 33 updof nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. O różnice kursowe powstałe w tym okresie koryguje się cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego (art. 22g ust. 5 updof). Natomiast różnice kursowe od rat kapitałowych spłaconych po oddaniu inwestycji do używania będą stanowiły koszt uzyskania przychodów bądź też będą powodowały powstanie przychodu. Ujemne różnice kursowe na podstawie art. 22 ust. 1 updof stanowić będą koszt uzyskania przychodów, a dodatnie zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt. 3 updof - pozostałe przychody z działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00