Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.10.2004, sygn. PI/005-1687/04/CIP, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. PI/005-1687/04/CIP

Podatnik zwraca się o potwierdzenie prawidłowości ww. postępowania.Spółka stwierdza, , że art. 83 ust. 1 pkt 3 nowej ustawy (Dz. U. Nr 54, poz. 535) mówi o podmiotowym stosowaniu stawki 0 % VAT podczas sprzedaży na rzecz polskich podmiotów gospodarczych.

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Od początku działania (od 8 lat) firma zajmuje się eksportem części zamiennych środków transportu morskiego. Całość sprzedaży dotyczy tych części. Każda sprzedaż odbywa się na podstawie zamówienia od armatora i dotyczy statku. Spółka posiada na to pełną dokumentację. Firma przekonuje każdego z armatorów, że może dostarczyć części zamienne do portu przeznaczenia - do agenta statku. Jeżeli jest to poza Unię Europejską to podparte jest SAD-em i traktuje jako transport zagraniczny. Podatnik nadmienia, że czasami armator prosi o dostawę do magazynu konsolidacyjnego w Holandii mówiąc, że tam jest jego baza. Wówczas agent z Holandii konsoliduje - zbiera, razem pakuje i razem wysyła na statek - czy to stojący w Rotterdamie czy poza Unią Europejską. W takiej sytuacji Spółka nie wystawia SAD-u na taką dostawę a koszt transportu refakturuje. Jeżeli armator chce wyszczególniania kosztów towaru i transportu, to Spółka fakturuje transport ze stawką VAT 0 % zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 17, jako pozostałe usługi służące bezpośrednio potrzebom środków transportu morskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00