Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. BI/005-0059/04, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. BI/005-0059/04
Pomiędzy datą zawarcia umowy spółki, z którą to datą wniesione zostanie do spółki całe przedsiębiorstwo, a datą zarejestrowania spółki w KRS , z którą rozpocznie ona swój właściwy byt prawny, upłynie określony przedział czasu. W związku z powyższym: - w której z tych dat nastąpi (w sposób prawnie skuteczny) przeniesienie własności składników majątkowych i zobowiązań na otrzymującego aport, tj. spółkę z o.o.? W związku z tym, która z tych dat będzie właściwa dla rozpoczęcia w spółce naliczania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem?- czy wnoszone w ramach całego przedsiębiorstwa nieruchomości będą prawnie skutecznie prze-niesione już na podstawie oświadczenia woli sformułowanej w akcie notarialnym o wniesieniu przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki, czy dopiero po zarejestrowaniu umowy spółki przez sąd rejestrowy?- czy składniki wniesionego majątku obrotowego będą mogły być w spółce kosztem uzyskania przychodu (materiały, wyroby gotowe, itd.) po dacie zawarcia umowy spółki, czy dopiero po dacie rejestracji w KRS?- jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym wywoła u wnoszącego (osoby fizycznej) i u otrzymującego aport (osoby prawnej) wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki w zamian za udziały w kapitale tej spółki?
Podatnik (osoba fizyczna) prowadzący działalność gospodarczą (księgi rachunkowe) i będący podatnikiem podatku VAT, zamierza wnieść (pod rządami przepisów kodeksu spółek handlowych) przedsiębiorstwo do nowo utworzonej spółki z o.o.