Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2004, sygn. I-A-1/415-78/J.M./04, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew, sygn. I-A-1/415-78/J.M./04

Proszę o odpowiedzi w zakresie:amortyzacji wynajmowanego lokalu, amortyzacji sprzętu AGD,odliczenia straty z najmu,kosztów uzyskania przychodów z najmu,odliczenia wydatków na naukę języka obcego.

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. "Ordynacja podatkowa" (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew, odpowiadając na pismo z dnia 13.12.2004r., uzupełnione w dniu 27.12.2004r. wyjaśnia:

W zakresie amortyzacji wynajmowanego lokalu

Zgodnie z brzmieniem art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.) podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla lokali nie może być krótszy niż 10 lat. Przepis art. 22j ust. 3 cyt. ustawy stanowi, że środki trwałe wymienione w pkt3 uznaje się za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. W przypadku, gdy podatnik zdecyduje się dokonywać amortyzacji według przytoczonego wyżej przepisu, wówczas zastosowanie ma przepis art. 22g cyt. ustawy, zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia, tj. kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty wymienione w art. 22g ust. 3 ustawy. W przypadku, gdy nie można ustalić ceny nabycia środka trwałego nabytego przez podatnika przed dniem założenia ewidencji wartość początkową tego środka trwałego przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji oraz stanu i stopnia ich zużycia, zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00