Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.04.2004, sygn. PP-443/28/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PP-443/28/2004
Czy zasadne jest zastosowanie stawki 3% VAT na sprzedaż kafli kominkowych ceramicznych posiadających atest jako wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego oraz zastosowanie stawki 7% VAT na sprzedaż tych samych kafli kominkowych ceramicznych PKWiU 26.30.10, które nie posiadają atestu?
Zgodnie z art. 18 ust. 1a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) dla towarów wymienionych w załączniku Nr 1 do tej ustawy stawka podatku wynosi 3%. W załączniku Nr 1 w pozycji 29 Części I - VIII zostały wymienione opatrzone odpowiednimi symbolami PKWiU "Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego atestowane przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne (bez wyrobów jubilerskich, złotniczych, grawerskich, medalierskich i mebli)". Kwestię tę wyjaśniało Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 30 stycznia 1996 r. Nr PP1-7203-127/95/ZD, które jest nadal aktualne - "Wynikające z pozycji 8 załącznika Nr 1 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (aktualnie pozycja 29 załącznika Nr 1) - zwolnienie od podatku od towarów i usług sprzedaży wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego (aktualnie stawka 3%) dotyczy wyrobów atestowanych przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne, tworzone przez Zarząd Fundacji "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie. (...) Należy przy tym podkreślić, że na mocy porozumienia o współpracy w zakresie ochrony i popierania rękodzieła i rzemiosła artystycznego zawartego w dniu 26 sierpnia 1993 r. w Warszawie pomiędzy Fundacją "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło, a Związkiem Rzemiosła Polskiego w Warszawie - uzgodniono, iż Krajowe Komisje Artystyczne i Etnograficzne Fundacji "Cepelia" włączą do swej działalności dokonywanie ocen i atestacji wyrobów rzemiosła artystycznego branży SWW 2882". Zatem sprzedaż wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego, wymienionych w którejś z ośmiu części poz. 29 załącznika Nr 1 do ustawy o podatku VAT - jednakże z pewnymi wyłączeniami, tj. wyrobów jubilerskich, złotniczych, grawerskich, medalierskich i mebli - podlega opodatkowaniu stawką VAT 3%, pod warunkiem że wyroby te są atestowane przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne. Atest ma określoną datę ważności i otrzymuje je wytwórca wyrobu. Zatem wytwórca dokonujący sprzedaży ww. wyrobów na dzień sprzedaży, tj. datę powstania obowiązku podatkowego VAT - zobowiązany jest posiadać ważny atest na te wyroby, aby móc stosować obniżoną stawkę VAT w wysokości 3%.