Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.04.2004, sygn. IUSIPD1/1/415/28/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach, sygn. IUSIPD1/1/415/28/04
Podatnik wnosi o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie: opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu przy równoczesnym opodatkowaniu dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem dochodowym opłacanym w formie podatku liniowego - zakres działalności wynajem nieruchomości na własny rachunek,określenia czy w przypadku zerwania umowy najmu przez najemcę powstaje przychód, który podlega opodatkowaniu, zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opłatą za przyłączenie do sieci elektrycznej oraz ponoszonych na utrzymanie lokalu użytkowego czasowo nie oddanego w najem.
Powyższe zagadnienia zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Opodatkowanie przychodów
W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wśród nich zostały wymienione źródła:
- w pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza,
- w pkt 6 - najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Na podstawie powyższego zapisu przyjmuje się, iż dla określenia przychodu z najmu prowadzonego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej stosuje się przepisy art. 14 ustawy o podatku dochodowym, a do określenia przychodu z najmu zaliczanego do źródła "najem...." stosuje się przepisy art. 11 ww. ustawy.
Zatem, za przychód z pozarolniczej działalności zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right