Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.11.2004, sygn. US31/PP/420/1147/2004, Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo, sygn. US31/PP/420/1147/2004

Czy polska spółka zobowiązana jest do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywania płatności na rzecz niemieckiej spółki w związku z realizacją umowy , której przedmiotem jest leasing operacyjny samochodu osobowego oraz czy czynsz z tym związany można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Z 1997r. , Nr 137 poz. 926, ze zm. , w odpowiedzi na zapytanie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.10.2004 r. ( data wpływu do Urzędu Skarbowego - 08.10.2004r. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bemowo uprzejmie informuje:Jak wynika z treści przedstawionego stanu faktycznego polska spółka z o.o. " XXX " zawarła umowę leasingu spełniającą warunki leasingu operacyjnego na samochód osobowy z niemiecką spółką nie posiadającą siedziby, oddziału, ani reprezentanta w Polsce. Podatkowe aspekty umów leasingowych znalazły unormowanie w rozdziale 4 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).Zgodnie z art. 17 b ust. 1 tej ustawy , opłaty ustalone w umowie leasingowej , ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego z zastrzeżeniem ust. 2 , jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki :-1/ została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne , albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz-2/ suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.Jednakże art. 17 f ust. 1 stanowi, że do przychodów finansującego i odpowiednio kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17 b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych , jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:1/ umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony2/ suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,3/ umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający. Dostarczone przez podatnika umowy leasingu są umowami ramowymi i zawierają jedynie ogólne warunki i zasady Leasingu Umów Leasingu Operacyjnego. Dlatego też brak jest możliwości ustalenia istotnych postanowień zawartych przez podatnika umów leasingu., chodzi tu w szczególności o zastrzeżenie czy korzystający ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz okoliczność, czy suma ustalonych w umowach leasingu opłat pomniejszona o należny podatek VAT , odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00