Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.09.2004, sygn. UPO/443/224/04/BM, Urząd Skarbowy w Płocku, sygn. UPO/443/224/04/BM

1) Czy koszty budowy środków trwałych związane z ustanowieniem własnościowych praw do lokali dają spółdzielni prawo do odliczania podatku VAT naliczonego? 2) Czy w przypadku wystąpienia niedopłaty wkładu budowlanego spółdzielnia powinna odprowadzić podatek VAT należny? Jak postąpić w przypadku wystąpienia nadpłaty (zwrotu) wkładu budowlanego? 3) Czy ustanowienie własnościowych praw do "wolnych" lokali użytkowych i wnoszenie wkładów budowlanych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT należnym?

Pytanie podatnika

Spółdzielnia prowadzi inwestycje - budowę budynku w celu ustanowienia spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych i użytkowych. Koszty pośrednie inwestycji (środków trwałych w budowie) były już ponoszone przed 01.05.2004 r., przed tą datą wnoszone były również zaliczkowe wkłady budowlane na podstawie umów rezerwacyjnych zawartych z osobami zainteresowanymi nabyciem praw do lokali. Do 01.05.2004 r. środki trwałe w budowie księgowane były w kwotach brutto wynikających z faktur (bez odliczania podatku VAT naliczonego). Od 01.05.2004 r. Spółdzielnia przyjmując zaliczki wkładów budowlanych przekazuje podatek VAT należny z tego tytułu. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W art. 88 ust. 3 powołanej ustawy określono przypadki, kiedy, pomimo że dany wydatek nie mógłby zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, odstąpiono od pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku poniesionego w związku z takim wydatkiem (art. 88 ust. 1 pkt 2). W przepisie art. 88 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy stwierdzono, że daje prawo do dokonywania odliczeń podatku poniesienie, m.in. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych nie podlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00