Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.04.2004, sygn. US33/NG/423/243/KO/04, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów, sygn. US33/NG/423/243/KO/04
Przedmiotem zapytania Podatnika, jest zaliczanie różnic kursowych w ciężar kosztów uzyskania przychodów oraz do przychodów, stosownie do przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) zwanej dalej "Ustawą".
Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. sprzedaż towarów na eksport. Cena sprzedaży towarów ustalana jest w euro i była w roku 2003 zaliczana do przychodów z działalności gospodarczej według kursu średniego NBP z dnia dokonania odprawy celnej uwidocznionego w dokumencie celnym, a obecnie - z dniem wydania towaru. Zapłata z tytułu sprzedaży towarów dokonywana jest przez nabywców na rachunek bankowy Spółki prowadzony w euro. Kwota faktycznie otrzymanej ceny od nabywcy jest przeliczana na złote po kursie zakupu euro stosowanym - jak należy rozumieć, na zasadach ogólnych, tj. w stosunkach z większością klientów - przez bank prowadzący ten rachunek "z dnia zaksięgowania wpływu". Tak powstałe różnice kursowe są zaliczane odpowiednio do przychodów albo kosztów uzyskania przychodów. Jednakże - jak należy rozumieć z pisma Strony - środki wpływające w euro na rachunek bankowy Spółki, są automatycznie przeliczane na złote według z góry ustalonego przez Spółkę i bank kursu, który może odbiegać (in minus lub in plus) od kursu stosowanego w stosunkach z większością klientów banku. Zdaniem Spółki, ta ostatnia operacja polegająca na zamianie znajdujących się na rachunku środków pieniężnych w euro na złote nie powinna powodować konsekwencji podatkowych, bowiem tak powstałe przychody albo koszty nie stanowią, zdaniem Strony, przychodów ani kosztów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.