Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.12.2003, sygn. IV/443/78/I/03, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze, sygn. IV/443/78/I/03
Jak dokumentować i rozliczać podatek od towarów i usług z tytułu wynajmu lokalu użytkowego stanowiącego współwłasność małżeńską?
Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 17.11.2003r. (uzupełnione pismem w dniu 26.11.2003r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje jak niżej.
W zakresie podatku od towarów i usług.
W świetle obowiązującego aktualnie stanu prawnego obrót z tyt. wynajmowania lokalu użytkowego stanowiącego współwłasność małżeńską majątkową z punktu widzenia podatku od towarów i usług należy rozdzielić na poszczególnych małżonków, gdyż w tym przypadku każde z nich jest traktowane jako odrębny, niezależny podmiot w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oznacza to również, że każde z małżonków winno odrębnie wystawiać dla najemcy, w zależności od statusu, odpowiednio rachunki lub faktury VAT z tyt. świadczenia usług najmu. W świetle powyższego oraz w związku z faktem, iż nie macie Państwo zniesionej współwłasności małżeńskiej należy stwierdzić, że każde z Państwa jest podatnikiem podatku od towarów i usług z racji wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem tj. świadczeniem usług najmu i nie ma możliwości w tym przypadku scedowania obowiązków podatkowych w zakresie podatku VAT na jedno z małżonków, z tym że art. 14 cyt. ustawy o VAT przewiduje przypadki, w których podatnik jest zwolniony od tego podatku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right