Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-07-30

procedury

Sygnaliści. Żaden księgowy ani doradca nie uniknie obowiązków

Księgowy i doradca podatkowy, którzy samodzielnie świadczą swoje usługi, również muszą wdrożyć u siebie wewnętrzną procedurę zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych – wynika z odpowiedzi dwóch ministerstw na pytanie DGP

 

Odpowiedzi te nie są zapewne zaskoczeniem dla części naszych czytelników, zaznajomionych już z ustawą z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928). O wynikających z niej obowiązkach pisaliśmy już wielokrotnie na łamach DGP, m.in. w dodatkach dla prenumeratorów: „Whistleblowing. Jak wdrożyć procedurę zgłaszania wewnętrznych nieprawidłowości” (DGP nr 145/2024 r.) i „Ustawa o ochronie sygnalistów zapuka też do księgowych” (DGP nr 126/2024).

Mimo to nadal zakres obowiązywania tej ustawy budzi wątpliwości, a zasadnicze tego powody są dwa. Pierwszy to to, że niektórzy wciąż nie dowierzają, iż samodzielnie świadcząc usługi doradztwa podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, należy również stworzyć u siebie „procedurę zgłoszeń wewnętrznych” (jak określa ją ustawa o ochronie sygnalistów).

Drugim powodem wątpliwości są dwa – zdawałoby się wykluczające się – przepisy. Z jednej strony bowiem z art. 23 ust. 3 ustawy o ochronie sygnalistów wynika, że przepisy rozdziału „Zgłoszenia wewnętrzne” stosuje się do wszystkich podmiotów objętych ustawą AML niezależnie od liczby zatrudnionych, a więc nie stosuje się tu progu zatrudnienia co najmniej 50 osób (o którym mowa w art. 23 ust. 1).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00