Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 2 lipca 2014 r., sygn. KIO 1249/14
Omyłka wykonawcy w przygotowaniu oferty może wynikać z jego błędnego przekonania co do wymaganego sposobu wykonania zamówienia i wyrażenia powyższego w ofercie. Wykonawca może więc sporządzić ofertę z pełną świadomością co do celowości i kształtu jej poszczególnych zapisów, jednakże mylnie nie zdaje sobie sprawy ze stanu jej niezgodności z treścią s.i.w.z. Tego typu błędy wykonawcy, pod warunkiem ich nieistotności, również podlegają poprawie w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 pzp. Ostatecznym momentem weryfikacji omyłki, w tym przypadku zmiany przekonania wykonawcy co do poprawności jego oferty, jest wywołujące określone skutki prawne zawiadomienie o dokonanym poprawieniu omyłki i ewentualny brak wyrażenie zgody, o którym mowa w art. 89 ust. 1 pkt 7 pzp, niezależnie od wcześniej składanych deklaracji w tym przedmiocie.
Teza od Redakcji
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Piotr Kozłowski
Protokolant: Natalia D.
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2014 r. w Warszawie odwołania wniesionego 18 czerwca 2014 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przez wykonawcę: ALEX sp. j. A. D. K. D. z siedzibą w Szczecinie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn. Dostawy części zamiennych do sprzętu transportowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie (nr postępowania ZZ-2380-35/14) prowadzonym przez zamawiającego: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
orzeka:
1. Uwzględnia odwołanie i nakazuje zamawiającemu w zakresie części I zamówienia: po pierwsze - unieważnienie czynności unieważnienia postępowania oraz czynności odrzucenia oferty ALEX sp. j. A. D. K. D. z siedzibą w Szczecinie, po drugie - powtórzenie czynności badania i oceny ofert, z uwzględnieniem zawiadomienia odwołującego o poprawieniu w dziale LVIII formularza kalkulacji cenowej nazwy proponowanego producenta dla pozycji 1 (amortyzator przód P strona) i 2 {amortyzator przód L strona) z nazwy KYB na nazwę OE Opel.