Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 29 marca 2010 r., sygn. KIO/UZP 288/10
1) Zamawiający dokonując czynności badania i oceny złożonych w postępowaniu ofert jest obowiązany do stosowania instytucji uregulowanych w art. 26 ust. 3 i art. 87 ust. 2 ustawy Pzp, w przypadku, gdy zostaną spełnione przesłanki wskazane w ww. przepisach. Dopiero uznanie, iż zastosowanie którejkolwiek z procedur sanacyjnych określonych w ustawie Pzp jest nieuprawnione, obliguje to Zamawiającego odpowiednio, do wykluczenia wykonawcy z postępowania lub odrzucenia jego oferty.
2) Przepis art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp daje zamawiającemu możliwość poprawiania uchybień w ofertach merytorycznie poprawnych, w celu zapobieżenia ich eliminacji z postępowania z przyczyn wyłącznie formalnych lub nie mających istotnego znaczenia w kontekście oferowanego świadczenia. Zakres możliwych do poprawienia omyłek powinien być interpretowany możliwie najszerzej, pod warunkiem braku skutku w postaci istotnych zmian w treści oferty.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Paweł Trojan
Członkowie: Justyna Tomkowska
Bogdan Artymowicz
Protokolant: Rafał Komoń
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2010 r. w Warszawie odwołania wniesionego przez Spółdzielnię Inwalidów „Naprzód” w Krakowie, ul. Żabiniec 46, 31-215 Kraków od rozstrzygnięcia przez zamawiającego Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie, ul. Lwowska 60, 35-301 Rzeszów protestu z dnia 22 stycznia 2010 r.
przy udziale Konsorcjum firm: Impel Cleaning Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) oraz Hospital Serwis Sp. z o.o., adres dla pełnomocnika: ul. Ślężna 118, 53-111 Wrocław zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego*.
orzeka:
1. Uwzględnia odwołanie, nakazuje unieważnienie czynności polegającej na wyborze oferty najkorzystniejszej oraz nakazuje Zamawiającemu dokonanie ponownej czynności oceny ofert i wyboru oferty najkorzystniejszej
2. kosztami postępowania obciąża Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie, ul. Lwowska 60, 35-301 Rzeszów i nakazuje: