Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 21 czerwca 2010 r., sygn. KIO/UZP 1039/10
1) Zakres możliwych do poprawienia omyłek w ofercie powinien być interpretowany możliwie najszerzej, jakkolwiek nie może to prowadzić do znaczącej ingerencji zamawiającego w treść oferty. Wystąpienie omyłki nie może też pozostawiać wątpliwości co do zamierzonej treści oświadczenia wykonawcy. Wskazać należy, że podanie w ofercie oprócz terminu zgodnego z żądaniem zamawiającego innego terminu, stanowi inną omyłkę polegającą na niezgodności oferty z siwz, nie powodującą istotnych zmian w treści oferty.
2) Wykazanie przez wykonawcę, iż złożone przez niego w treści oferty oświadczenia wskazują na wypełnienie wszystkich wymogów i warunków siwz oznacza, że zawarte rozbieżności treści oferty i siwz mają charakter omyłek podlegających poprawieniu. Również pominięcie w treści oferty wyrazów lub krótkich fraz, które określają zakres opisu sposobu wykonania przedmiotu zamówienia podlega poprawieniu, jeżeli ich uzupełnienie doprowadzi do zgodności treści oferty z treścią siwz.
3) Rzeczywiste intencje wykonawcy nie zawarte literalnie w treści oferty mające w rozumieniu zamawiającego znamiona omyłek, o którym mowa w przepisie, podlegają ostatecznie weryfikacji przez wykonawcę, który po otrzymaniu zawiadomienia o poprawieniu jego oferty, ma prawo do odmowy wyrażenia zgody na dokonanie poprawek.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Andrzej Niwicki