Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 26 lutego 2009 r., sygn. KIO/UZP 1967/09

1) Ogłoszenie o zamówieniu publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pełni podstawową funkcję w zakresie otwartości postępowań o zamówienia publiczne na konkurencję, a ustalone w nim i opisane warunki, są podstawą decyzji wykonawców o ubieganie się o uzyskanie zamówienia.

2) Podstawowa zasada Prawa zamówień publicznych ustanowiona art. 7 ust. 1 ustawy Pzp - równego traktowania wykonawców, wymaga zagwarantowania równych szans wszystkim uczestnikom ubiegającym się o zamówienie. Jej przestrzeganie polega na stosowaniu jednej miary do wszystkich wykonawców. Wszelkie wymagania, zarówno merytoryczne, jak i formalne stawiane wykonawcom muszą być jednakowe dla składających oferty, jak również sposób oceny spełniania wymagań musi być dla wszystkich taki sam.

3) Zamawiający nie jest legitymowany, aby po upływie terminu składania ofert, odstępować od ustalonych w ogłoszeniu wymagań, a w szczególności odnoszących się do warunków udziału i sposobu oceny ich spełnienia, co wynika z art. 38 ust 4a ustawy Pzp.

4) Badanie i ocena spełnienia warunków udziału ma odbywać się na równych, określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) zasadach, uprzednio w analogiczny sposób podanych w ogłoszeniu. Ustawa Prawo zamówień publicznych wymaga, aby postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone było w sposób przejrzysty, oznacza to między innymi, iż zamawiający winien ustalone w ogłoszeniu i w SIWZ przez siebie warunki, jakim mają odpowiadać oferty, egzekwować w sposób, jaki zostały przewidziane. Weryfikacji ofert może jedynie dokonywać w oparciu o ustanowione postanowienia, wiążące również dla samego zamawiającego, który nie jest uprawniony aby je zmieniać w inny sposób, niż przewiduje to ustawa Pzp.

 

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Barbara Bettman

Członkowie: Renata Tubisz

Magdalena Grabarczyk

Protokolant: Agata Dziuban

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2009 r. w Warszawie odwołania wniesionego przez Dolnośląskie Linie Autobusowe Sp. z o.o. ul. Długosza 60, 51-162 Wrocław od rozstrzygnięcia przez zamawiającego Gminę Bielawa ul. Plac Wolności 1, 58-260 Bielawa protestu z dnia 14 grudnia 2009 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00