Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 3 sierpnia 2009 r., sygn. KIO/UZP 950/09

1) Wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia powinien posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a także dysponować potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia - są to warunki niezbędne z punktu widzenia należytego wykonania zamówienia. Zamawiający konkretyzuje warunek posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dysponowania potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, odnosząc go do zamawianych dostaw, usług i robót budowlanych - zwykłych (których można oczekiwać w stosunkach danego rodzaju) i specjalnych (związanych ze szczególnymi wymaganiami realizacji danego zamówienia) cech świadczenia, jakie będą przedmiotem umowy.

2) Ustawa w zakresie merytorycznego kształtowania warunków pozostawia zamawiającemu pewną swobodę, jednak wyraźnym ograniczeniem tej swobody jest nakaz przestrzegania zasady uczciwej konkurencji, a w związku z tym obowiązek takiego kształtowania warunków, aby zagwarantować dostęp do zamówienia podmiotom zdolnym do jego wykonania.

3) Sformułowanie warunków udziału w postępowaniu w taki sposób, że wykonawcy winni wykazać się ukończeniem konkretnych szkoleń, jest nieuprawnione w sytuacji, gdy na rynku dostępne są inne szkolenia o takim samym zakresie, jak wymagany przez zamawiającego. Oczywiście ustawa nie ustanawia dla zamawiającego zakazu posłużenia się nazwą konkretnego szkolenia w celu doprecyzowania wymogów stawianych wykonawcom, niemniej jednak nakazuje dopuścić konkurencję pomiędzy wykonawcami mogącymi spełnić postawione wymogi w odniesieniu do zakresu wymaganych uprawnień.

4) Formułując warunki udziału w postępowaniu, ma obowiązek uwzględnić charakter przedmiotu zamówienia i osiągnięcie celu gospodarczego przedsięwzięcia tak, aby w wyniku realizacji zamówienia uzyskać produkt wysokiej jakości. Należy więc mieć na względzie, iż na rynku dostępne są szkolenia o różnym poziomie jakości. Nie można zatem założyć, że ukończenie jakiegokolwiek szkolenia o takim samym zakresie jak wymagany przez zamawiającego jest równoznaczne z uzyskaniem odpowiednich kompetencji. W ocenie Izby zapewnienie takie daje dopiero ukończenie szkolenia autoryzowanego. Tym samym żądanie ukończenia takiego szkolenia uznać należy za celowe i zasadne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00