Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. KIO/UZP 377/09

1. Zamawiający powinien mieć zabezpieczone środki na realizację zamówienia w momencie wszczęcia postępowania, a jego oświadczenie na otwarciu ofert powinno być składane w oparciu o faktyczne, w danym momencie, jego możliwości finansowe. Nie można jednak pominąć sytuacji nadzwyczajnych, kiedy pomiędzy datą otwarcia ofert, a momentem podjęcia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, nastąpią zdarzenia, które uniemożliwią Zamawiającemu podtrzymanie swojej decyzji o zamiarze sfinansowania danego zamówienia w oparciu o wskazaną kwotę. Zamawiający, w szczególnym przypadku dodatkowo jednostka sektora finansów publicznych, nie może zaciągać zobowiązań bez pokrycia, tym samym bowiem narażałaby się z jednej strony na naruszenie dyscypliny finansów publicznych, z drugiej zaś narażałoby to wykonawcę, z którym miałaby być podpisana umowa, na brak należnego wynagrodzenia za wykowaną usługę, dostawę, czy robotę budowlaną.

2. Wszczęcie postępowania można traktować w kategoriach swego rodzaju przyrzeczenia publicznego, w którym zamawiający zobowiązuje się udzielić zamówienia publicznego konkretnemu wybranemu w postępowaniu podmiotowi, przy wypełnieniu określonych wymogów i przesłanek. Brak wypełnienia określonych przesłanek czyni to przyrzeczenie niemożliwym do spełnienia. Jest to jakby warunkowe przyrzeczenie udzielania zamówienia, a nieziszczenie się określonych warunków (np. brak środków finansowych, brak ważnych ofert) skutkuje zwolnieniem zamawiającego z obowiązku podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego.

 

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Małgorzata Stręciwilk Członkowie: Ewa Jankowska

Marzena Teresa Ordysińska Protokolant: Paulina Zalewska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2009 r. w Warszawie odwołania wniesionego przez Konsorcjum wykonawców: Makronet Sp. z o.o. (lider Konsorcjum), Zeto Rzeszów Sp. z o.o. i NTT System S.A. z siedzibą dla lidera Konsorcjum: ul. Okrężna 56, 02-925 Warszawa od rozstrzygnięcia przez zamawiającego Ministra Obrony Narodowej, w imieniu którego działa Agencja Mienia Wojskowego, ul. Nowowiejska 26A, 00-911 Warszawa, protestu z dnia 5 marca 2009 r.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00