Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 25 września 2008 r., sygn. KIO/UZP 968/08

W rezultacie nieścisłości pomiędzy kosztorysem, a przedmiarem robót nie mogą być podstawą odrzucenia oferty z powołaniem się na art. 89 ust.1 pkt 2), czy też pkt 6) Pzp, z uwagi na art. 88 ust.1 pkt 3 lit. a) w związku z art. 87 ust.2 Pzp, bowiem w przypadku oferty z ceną określoną za cały przedmiot zamówienia albo jego część (cena ryczałtowa) przyjmuje się, że prawidłowo podano cenę ryczałtową bez względu na sposób jej obliczenia.  

 

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, po przeprowadzeniu postępowania w sprawie, zapoznaniu się z dokumentacją postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w szczególności postanowieniami SIWZ i treścią spornej oferty, po wysłuchaniu stanowisk stron na rozprawie ustalił i zważył, co następuje.

Skład orzekający Izby w pierwszej kolejności ustalił, że nie została wypełniona żadna z przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania w trybie art. 187 ust. 4 Pzp.

Ustalono również, że Wykonawca wnoszący odwołanie posiadał interes prawny w rozumieniu art. 179 ust. 1 Pzp, uprawniający go do złożenia protestu i odwołania.

Zdaniem Izby oferta Odwołującego, który jako jedyny oprotestował odrzucenie swojej oferty z pośród odrzuconych, w przypadku potwierdzenia się podnoszonych zarzutów, będzie jedyną ważną ofertę, czyli nie zajdą przesłanki unieważnienia postępowania i w konsekwencji ma on szanse na uzyskanie przedmiotowego zamówienia.

Odnosząc się do podniesionych w proteście, jak i w treści odwołania zarzutów stwierdzić należy, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie.

Zamawiający zawarł w SIWZ następujące zapisy odnośnie wynagrodzenia, rozliczania realizacji zamówienia oraz kosztorysu ofertowego. W Rozdz. 9: „Oferta powinna zawierać”, lit. e) kosztorys ofertowy sporządzony zgodnie z opisem z rozdziału 17 pkt 4 (Załącznik - do sporządzenia przez Wykonawcę). W Rozdz. 17: „Opis sposobu obliczania ceny” Zamawiający stwierdził, iż: „Wykonawca określi cenę oferty brutto, która stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe za realizację całego przedmiotu zamówienia, podając ją w zapisie liczbowym i słownie z dokładnością do grosza (do dwóch miejsc przecinku)” (pkt 1). W pkt 2 natomiast zaznaczył, iż: ,,Ceną oferty brutto jest cena ostateczną obejmującą wszelkie koszty i składniki związane z realizacją zamówienia, zgodnie z przedmiarem robót w tym m.in. podatek VAT, upusty, rabaty". Jednocześnie, w pkt 4 Rozdz. 17 SIWZ napisał, iż: "Cenę oferty należy obliczyć sporządzając kosztorys ofertowy w formie kosztorysu szczegółowego:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00