Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Opinia rzecznika generalnego - 23 grudnia 2015 r. - Gemeente Borsele - Sprawa C-520/14

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

Juliane Kokott

przedstawiona w dniu 23 grudnia 2015 r.(1)

Sprawa C‑520/14

Gemeente Borsele

przeciwko

Staatssecretaris van Financiën

[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Hoge Raad der Nederlanden (Niderlandy)]

Przepisy podatkowe - Podatek VAT - Artykuł 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE - Podatnik - Działalność gospodarcza - Dowóz uczniów do szkół na zlecenie gminy - Opłata uiszczana gminie przez rodziców w zależności od ich dochodu





I -    Wprowadzenie

1.        Niderlandzkie gminy wydają się być dobrze zarządzane. W każdym razie przynajmniej niektóre z ich organów zarządzających często podejmują w widoczny sposób wysiłki w celu zaoszczędzenia środków pochodzących z podatków z korzyścią dla dobra swoich mieszkańców. Z uwagi na to, że nie zawsze wysiłki te podejmowane są bez konfliktów z niderlandzką administracją podatkową, do Trybunału były już kilka razy kierowane wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, które dotyczyły wykładni przepisów Unii dotyczących podatku VAT(2).

2.        Niniejsza sprawa dotyczy kwestii, czy gmina Borsele wykonuje działalność gospodarczą podlegającą podatkowi VAT w związku z organizowaniem przewozu uczniów do jej szkół. Byłoby to zgodne z życzeniem gminy. Poprzez skorzystanie ze związanego z tym prawa do odliczenia podatku chciałaby ona bowiem zaoszczędzić większą część podatku VAT, który zapłaciła za usługi przedsiębiorstw transportowych, którym powierzono realizację dowozu uczniów do szkół.

3.        Z punktu widzenia podatku VAT należy więc wyjaśnić, czy gmina Borsele wykonywała w tym zakresie „działalność gospodarczą”. Trybunał zajmował się już wielokrotnie definicją tego pojęcia, w szczególności w odniesieniu do działalności organów publicznych lub pokrewnych(3). Kryteria oceny określone w tym względzie w orzecznictwie wymagają jednakże dalszego doprecyzowania.

II - Ramy prawne

4.        Nakładanie podatku VAT jest regulowane w Unii przez dyrektywę 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej() (zwaną dalej „dyrektywą o podatku VAT”). Obowiązująca do dnia 31 grudnia 2006 r. szósta dyrektywa() nie ma bezpośrednio znaczenia dla sprawy w postępowaniu głównym. Niemniej jednak z uwagi na w szerokiej mierze zbieżne przepisy() należy mieć na względzie w niniejszej sprawie również orzecznictwo Trybunału dotyczące szóstej dyrektywy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00