Opinia rzecznika generalnego Kokott przedstawione w dniu 15 maja 2014 r. - Welmory sp. z o.o. przeciwko Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku. - Sprawa C-605/12., sygn. C-605/12
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
JULIANE KOKOTT
przedstawiona w dniu 15 maja 2014 r.(1)
Sprawa C‑605/12
Welmory sp. z o.o.
przeciwko
Dyrektorowi Izby Skarbowej w Gdańsku
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Naczelny Sąd Administracyjny (Polska)]
Przepisy podatkowe - Podatek od wartości dodanej - Artykuł 44 dyrektywy 2006/112/WE w brzmieniu dyrektywy 2008/8/WE - Pojęcie „stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej” usługobiorcy
1. We wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w dziedzinie prawa podatku VAT ponownie chodzi o to, w jakim miejscu uważa się usługę za świadczoną. Nie dziwi to, bowiem spór o miejsce świadczenia usługi nadal jest sporem o to, jakiemu państwu członkowskiemu przysługuje kompetencja do opodatkowania.
2. W niniejszej sprawie kompetencja do opodatkowania w wypadku nader skomplikowanego modelu działalności w dziedzinie handlu internetowego jest sporna. Ten model działalności jest prowadzony w Polsce wspólnie przez spółki polską i cypryjską. W postępowaniu głównym jest sporne, czy spółka cypryjska ma w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku VAT. Od tego bowiem zależy, czy określone usługi spółki polskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce czy na Cyprze.
Wprawdzie Trybunał już w kilku sprawach wypowiedział się, kiedy podatnik ma stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim niż to, w którym posiada siedzibę(), jednakże dotychczas handel internetowy nie był przedmiotem orzecznictwa. Ponadto w niniejszej sprawie, po raz pierwszy po reformie określenia miejsca świadczenia usług dokonanej przez dyrektywę 2008/8/WE(), należy rozpatrzyć pytanie, w jakich okolicznościach usługa jest świadczona stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, a nie tego miejsca.