Opinia rzecznika generalnego - 21 czerwca 2012 r. - Football Dataco i in. - Sprawa C-173/11
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
PEDRA CRUZA VILLALÓNA
przedstawiona w dniu 21 czerwca 2012 r. (1)
Sprawa C‑173/11
Football Dataco Ltd
Scottish Premier League Ltd
Scottish Football League
PA Sport UK Ltd
przeciwko
Sportradar GmbH (spółce zarejestrowana w Niemczech)
przeciwko
Sportradar AG (spółce zarejestrowanej w Szwajcarii)
wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Court of Appeal (England & Wales) (Civil Division) (Zjednoczone Królestwo)
Dyrektywa 96/9 - Ochrona prawna baz danych - Pojęcia „pobieranie danych” i „wtórne wykorzystanie” - Umiejscowienie czynności polegającej na wtórnym wykorzystaniu
1. W kontekście postępowania sądowego, którego przedmiotem jest prawo sui generis ustanowione w art. 7 dyrektywy 96/9/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 1996 r. w sprawie ochrony prawnej baz danych(2) Court of Appeal pyta Trybunał Sprawiedliwości o to, czy dane wykorzystanie treści bazy danych chronionej przez to prawo należy zakwalifikować jako przypadek „pobierania danych” czy jako przypadek „wtórnego wykorzystania”, a po jego zakwalifikowaniu, gdzie należy uznać, iż miało ono miejsce.
2. Niniejsze pytanie prejudycjalne ma na celu umożliwić Trybunałowi Sprawiedliwości wypowiedzenie się co do problemu lokalizacji czynności polegających na naruszeniu tak zwanego prawa sui generis. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości w dziedzinie komunikacji za pomocą Internetu, ograniczę się do zaproponowania rozwiązania dostosowanego do szczególnych cech tego środka, a w szczególności do kategorii pojęciowych samej dyrektywy 96/9 pozostawiając na boku pozostałe kwestie, takie jak w szczególności kwestię jurysdykcji sądowej, o co nie pyta moim zdaniem sąd krajowy.
I - Ramy prawne
A - Prawo Unii
3. W rozdziale II („Prawo autorskie”), pod tytułem „Przedmiot ochrony”, art. 5 stanowi:
„W odniesieniu do sposobu wyrażenia bazy danych, która jest chroniona prawem autorskim, autor bazy danych ma wyłączne prawo do dokonywania lub upoważniania do: