Opinia rzecznika generalnego Poiares Maduro przedstawiona w dniu 17 grudnia 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Greckiej. - Sprawa C-250/07., sygn. C-250/07
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
POIARESA MADURA
przedstawiona w dniu 17 grudnia 2008 r.(1)
Sprawa C‑250/07
Komisja Wspólnot Europejskich
przeciwko
Republice Greckiej
1. Niniejsza skarga wniesiona przez Komisję Europejską przeciwko Grecji dotyczy zamówienia publicznego związanego z elektrownią na Krecie. Komisja podnosi, że organ zamawiający w ten sposób, że po pierwsze, nie opublikował zaproszenia do składnia ofert, oraz po drugie, odmówił podania w stosownym terminie powodów odrzucenia jednej z ofert, uchybił zobowiązaniom ciążącym na nim na podstawie dyrektywy Rady 93/38/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. koordynującej procedury udzielania zamówień publicznych przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i telekomunikacji(2).
Okoliczności faktyczne
2. W lipcu 2003 r. Dimosia Epicheirisi Ilektrismou (greckie publiczne przedsiębiorstwo energetyczne, zwane dalej „DEI”), opublikowało ogłoszenie o przetargu na sprzedaż i instalację dwóch jednostek termoelektrycznych w elektrowni w Atherinolakos na Krecie. Ponieważ DEI stwierdziło, że przedstawione oferty nie w pełni spełniają warunki ogłoszenia o przetargu, projekt został zawieszony. W maju 2004 r. opublikowano na ten sam projekt nowe zaproszenie do składania ofert, które różniło się nieznacznie od pierwszego. Wszystkie pięć ofert przedstawionych w odpowiedzi na drugie zaproszenie zostało odrzucone jako „nieodpowiednie”, ponieważ nie do końca były zgodne z niektórymi specyfikacjami technicznymi, a procedura ponownie została zakończona bez wybrania oferty.
W dniu 14 grudnia 2004 r. bez publikowania nowego ogłoszenia o przetargu DEI skierowało pismo do pięciu uczestników drugiego przetargu, wzywając ich do przedstawienia w ciągu 15 dni ich „ostatecznej pod względem finansowym” oferty, z poprawieniem wszelkich rozbieżności, w szczególności technicznych pomiędzy wcześniejszymi ofertami a specyfikacjami projektu. W piśmie tym DEI wyjaśniło, że postanowiło odstąpić od ogłoszenia zaproszenia do składania ofert miedzy innymi z uwagi na „całościową historię sprawy”, „czas potrzebny do instalacji obydwu jednostek, to jest odpowiednio 29 i 31 miesięcy”; „konieczność pilnego zaspokojenia wzrastającego od 2007 r. zapotrzebowania wyspy Krety na elektryczność”, „nieprzewidziane opóźnienie w przyznaniu zamówienia wynikające z niesatysfakcjonującego rezultatu wcześniejszego zaproszenia do składania ofert. Wszyscy z pięciu oferentów uczestniczących w drugim przetargu przedstawili nowe oferty.